Obecnie na rynku mamy wielu producentów betonowej kostku brukowej, którzy oferują swoje produkty z niezliczonych wzorach oraz kolorach.

Należy pamiętać, że kostka jest wyrobem powstałym w prefabrykatów pochodzenia naturalnego, dlatego koncowy wyrób nigdy nie jest identyczny. Przy kupnie kostki należy zwrócić uwagę alby kostka pochodziła z jednej serii produkcyjnej, dzięki temu unikniecie Państwo różnic w kolorze kostki.

Beton jest materiałem o mocno porowatej strukturze, przez co mocno chłonie wodę i długo utrzymuje ją w swoim wnętrzu. To z kolei prowadzi do wnikania brudu w strukturę kostki oraz postępu prosesów erozyjnych. Mocno nasiąkliwa kostka jest także mniej odporna na silne mrozy. Chłonność kostki można skutecznie zmniejszyć przez jej impregnację.

impregnacja kostki impregnowanie kostki

Woda jest także czynnikiem sprzyjającym powstawaniu wykwitów wapiennych. Rozpuszcza związki wapnia zawarte w cemencie oraz kruszywie używanym w produkcji, tak powstały wodorotlenek wapnia ulega karbonizajcji - reakcja z CO2 zawartym w powietrzu. Tak zreagowane zwiazki wapnia osadzają się na wierzchniej warstwie kostki jako wykwit wapienny. Kostka z wykwitem bardzo żadko podlega reklamacji u producenta/dostawcy, można ją natomiast przywrócic do porządku korzystając z naszych usług.

usuwanie wykwitów wapiennych wykwity na kostce

Kolejnym negatywnym procesem jest płowienie. Kostka brukowa narażona jest na dużą dawkę promieniowania ultrafioletowego UV a jej wierzchnia warstwa ulega ścieraniu co jest normalnym skutkiem jej eksploatacji. Oba te czynniki negatywnie wpływają na walory estetyczne kostki. Pierwotnie intensywny kolor blaknie, coraz mocniej widoczne są jasne odcienie szarości (naturalnego koloru betonu). Isnieje jednak ratunek, instensywny, naturalny kolor może zostać łatwo przywrócony przez malowanie kostki.

renowacja kostki malowanie kostki impregnacja kostki